petek, 9. april 2021

Spletno gostujoče predavanje dr. Cirila Štoklja na Škofijski gimnaziji Vipava

V petek, 9. aprila 2021 smo v okviru projekta EU@Home organizirali spletno gostujoče predavanje z dr. Cirilom Štokljem na Škofijski gimnaziji Vipava. Predavanja so se udeležili tretji letniki, ki so z zanimanjem prisluhnili novemu pogledu na Evropsko unijo. Dr. Ciril Štokelj je dijakom na kratko predstavil svojo poklicno pot, potem pa se je osredotočil na glavne značilnosti Evropske unije. Na kratko je predstavil širitve Evropske unije, glavne EU institucije in njihove predsednike ter podrobneje značilnosti in delovanje Evropskega parlamenta. Posebej se je osredotočil na priložnosti, ki jih imajo obiskovalci Evropskega parlamenta. Ob koncu predavanj so imeli dijaki priložnost postaviti vprašanja. Zanimala jih je predvsem razlika med državami neto vplačnicami in prejemnicami, problematika z dobavo cepiv proti korona virusu, skupni projekti EU proti korona virusu, prihodnost povezovanja držav članic ter posledice Brexita. Dijake so tako zanimala predvsem aktualna vprašanja in izzivi s katerimi se srečuje EU. Nekaj njihovih odzivov na predavanje lahko preberete spodaj.

V tem času nam sodobna tehnologija na srečo omogoča, da dijaki nismo prikrajšani za razne dogodke in predavanja z izobraževalnimi vsebinami, ki se jih sicer v živo zaradi epidemije ne bi mogli udeležiti. Dr. Štokelj nam je na predavanju o Evropski Uniji na zanimiv in nazoren način predstavil zasedbo EU in njeno delovanje, nazadnje pa tudi odgovarjal na naša vprašanja. Hvaležni smo mu in veseli novega znanja ter si želimo še več podobnih vsebin in čimprejšnjega snidenja v živo.                                                                    

                                                                                                                          Neža Marussi, 3.a

 

V okviru projekta Evropa in mladi smo imeli že drugo predstavitev, ki jo je vodil dr. Ciril Štokelj. V prvem delu je opisal svoje delo v Evropskem parlamentu in delovanje Evropske Unije, drugi del je pa bil namenjen našim vprašanjem. Všeč mi je bilo, da je predstavljal na vsem razumevajoč način, tako da smo vsi odnesli vsaj kakšno zanimivo informacijo. Najbolj mi je bil všeč drugi del, ko je dr. Štokelj odgovoril na naša vprašanja. Sama sem mu zastavila vprašanje o prihodnosti Evropske Unije in sicer ali bo EU postala kot homogena skupnost ali skupnost, kjer bodo države članice ohranile svojo suverenost. Odgovor je opremil z raznimi primeri, da bi si vse lažje predstavljali in razumeli, kar se mi je zdelo zelo dobro in mislim, da je s tem pokazal odprtost EU.

                                                                                                                            Hana Furlan, 3.a

 

Predavanje v petek se mi je zdelo zanimivo, kljub temu da smo o delovanju EU že marsikaj izvedeli. Zelo mi je bilo všeč, da nas je predavatelj, dr. Štokelj, spodbujal k nenehnemu izobraževanju in širjenju obzorij, sploh ker živimo v uniji s prostim prehodom ljudi in enostavnimi možnostmi študija v tujini. Super se mi je zdelo tudi, da je predstavil svoje delo in življenje in nam tako približal delo v institucijah Evropske Unije.

                                                                                                                             Ajda Furlan, 3.a 

Predstavitev mi je bila všeč. Izvedela sem veliko uporabnih informacij, ki mi bodo v prihodnosti v marsikateri situaciji prišle prav. Všeč bi je bilo srečanje z gospodom Štokljem, saj je bil zelo sproščen in je z nami delil tudi svoje osebne izkušnje.

Predavanje se mi je zdelo zanimivo, saj se je predavatelj potrudil s predstavitvijo evropskih vodstvenih organov na čim bolj preprost in tudi neveščim razumljiv način. S svojo zagnanostjo in sproščenostjo nam je uspešno približal tematiko. Veselim se podobnih dogodkov.

Zdelo se mi je zanimivo, saj nam je predavatelj nazorno predstavil svoje življenje in delo v EP. Poudaril je pomen znanja jezikov in izobrazbe.

Najbolj me je fasciniralo njegovo znanje šestih jezikov.

Predavanje je bilo zanimivo. Fasciniralo me je dejstvo, koliko znanja jezikov in razgledanosti moraš imeti, da lahko deluješ na takem položaju.

Predavanje me je poučilo o pomembnosti znanja politike in položaja Slovenije, s čimer se mladi na splošno premalo ubadamo. Zanimivo se mi zdi, da je predavatelj doma iz naših krajev … torej, kdorkoli lahko doseže veliko, če si le to zada in si tega želi.

V življenju se je vredno izobraževati, ker tako lahko dosežeš veliko. Dobila sem tudi potrditev, da je moja izbira študija jezikov prava.

Zanimivo mi je dejstvo, da oseba, rojena v bližnji vasi, zaseda tako visok položaj, pomemben za celotno Evropo.

Zapomnila sem si predavateljev zanimiv in prijazen pristop pripovedovanja o svojih izkušnjah.

Predavanje je bilo poučno, izvedel sem veliko novih stvari o EP. Zanimiva je bila tudi predavateljeva pripoved o osebnem življenju in delu.

Predavanje se mi je zdelo izjemno poučno in kvalitetno. Menim, da je splošno ozaveščanje mladih o EU zelo pomembno.

Zanimiva pripoved o tem, da se zaradi dela gospod z družino veliko seli in kako to vpliva na družinske člane.

Bilo je zelo zanimivo, všeč mi je bil filmček, ki smo si ga ogledali, ter igra iskanja razlik.

Koristna je bila informacija o tem, da pride znanje več jezikov prav pri izbiri kandidatov. Pa da so plače zelo dobre.

Sicer mi tema ni bila zanimiva, ker se za politiko ne zanimam. Vendar je bila predstavitev vseeno nazorna.

Predavanje mi je bilo zanimivo, kljub temu, da me evropska politika ne zanima preveč. To pa se bo lahko kdaj tudi spremenilo.

Najlepša hvala gospodu Štoklju ter uspešno delo.


Ni komentarjev:

Objavite komentar